Encyklopedie TCM potravin


Obezita

MY RÁDI JÍME – A ŽE NÁM CHUTNÁ!
Český člověk si potěšení z jídla neodepře. To je plně v souladu se zásadami harmonického stravování, neboť jednou ze stravovacích funkcí je i zážitek a radost z dobré krmě. Problém však nastává, je-li člověk jednostranně či nadměrně zaměřený na určitý typ jídla. Kupř. naše národní jídlo vepřoknedlozelo by nebylo v důsledku pro zdraví člověka až tak zatěžující, kdyby se požívalo vepřové spíše libovější než tučné, více zelí na úkor knedlíků, které by byly třeba ze špaldové celozrnné mouky, a pokud by toto dotyčný nejedl dvakrát týdně, jak tomu často bývá v kraji zvykem. Vysvětlete to však českému jedlíkovi, který vám na vaše argumenty odpoví sloganem, že celý národ vepře jí, vepři, ti se nepřejí...

A JE TO NA NÁS VIDĚT !
Radost z jídla je opravdu na nás vidět (někdy až moc), což se projeví nejen obezitou, ale i dalšími neduhy, které jdou ruku v ruce s touto „plíživou nemocí Evropy“. Jde o cukrovku, vysoký krevní tlak, žlučové kameny, infarkty apod.

Sklon k obezitě mají podle čínské medicíny dva tělesné typy – vlhka a horka a vlhka a chladu. Oproti tomu lidé s tělesnou konstitucí sucha a horka nikdy obézní nebudou, ať sní cokoliv a v jakémkoliv množství. Jejich horko jim umožní vše dokonale spálit a jejich sucho pak vysuší vlhké potraviny, takže prakticky nedochází k ukládání žádných odpadů v jejich těle. Prostě suché dřevo při dostatečném ohni dobře hoří a spaluje se beze zbytku. Tlustí jim mohou jen tiše závidět, obzvláště pak ti, jež se trápí všemožnými, více či spíše méně neúspěšnými dietami a hladovkami. Aby to však v přírodě bylo spravedlivé, tito lidé se zase potýkají s jinými nemocemi, kupř. srdečními či cévními nemocemi, takže nikdo nepřijde zkrátka a každý musí bojovat o své místo na slunci a své zdraví si musí zasloužit.
Typické zvíře s tělesnou konstitucí horka a sucha je kohout. Jeden čínský lékař Henry Lu si všiml, že kohouti nikdy nejsou tlustí (pokud to nejsou uměle vykastrovaní brojleři), a odvodil následující teorii: Kohouti v houfu drůbeže vždycky žerou jako zjednaní a nenechají slepice pomalu ani zobnout. Avšak světe div se, slepice přibírají podstatně rychleji, jsou tlusté, pomalé, i když žerou mnohem méně než rychlý, kostnatý, hubený kohout. Slepice totiž mají konstituci vlhkou, což je dáno i jejich hormony, na rozdíl od kohouta, jehož jangová konstituce a mužská energie (horká a suchá) ho předurčuje k celoživotní hubenosti. Ostatně nejen v Číně platí ono známé rčení, že správný kohout nikdy neztloustne...
Z toho je patrno, že za obezitu nemůže být zodpovědná samotná potrava, ale vzniká tehdy, když určití lidé (určitého typu) konzumují určité potraviny (určité energie a chuti). Obézní lidé mají totiž obyčejně vlhkou konstituci, zadržují v těle nadměrné množství vody, což vede k jejich nadváze.
Hlavním cílem při léčbě obezity je tedy nasměrovat tělesnou konstituci otylých lidí (tj. vlhko a chlad, vlhko a horko) na konstituci horka a sucha.

vlhký a horký typ


vlhký a chladný typ


suchý a horký typ


Na obezitu ze všech stran
Čínská medicína při léčbě obezity vysouší vlhko z těla čtyřmi metodami:

1. PODPORA MOČENÍ
Potraviny, jež výrazně podporují močení, aniž by přitom zraňovaly ledviny (jako např. chemické léky diuretika), jsou malé červené fazole adzuki, kukuřice, jáhly, sojové boby a česnek.
Podporou močení dojde k vylučování vody, a tedy i k úbytku vlhka a následně i hmotnosti.
Někteří lidé se mylně domnívají, že čím více jedí, tím více přibývají na váze. Dle čínské medicíny však to záleží na tom, jaký jste typ a co jíte. Kupř. čím více jíte malých červených fazolí adzuki, tím větší máte šanci, že nebude přibývat na váze. Z toho vyplývá, že tyto fazole by neměli jíst lidé hubení a malé děti, jinak při jejich dlouhodobé konzumaci zhubnou. Západní kvantitativní pohled (kalorický) v tomto případě selhává, neboť 100 g těchto červených fazolí má stejně kalorií jako kupř. biftek. Zásadní rozdíl je v tom, co fazole a biftek umějí v těle udělat, ne v tom, kolik kalorií každý z nich obsahuje. Červené fazole podporují vylučování moči a vysušují tělo, kdežto biftek tyto vlastnosti postrádá.

2. VYSUŠOVÁNÍ TEKUTIN Z TĚLESNÝCH TKÁNÍ
Potraviny, jež vysušují tělo, jsou hlavně slzovka, hyacintové fazole a bob obecný (koňský) zvaný dlouhatec. Jedná se o aromatické potraviny, jež do sebe vstřebávají vodu, takže zastavují třeba i průjem. Extrémně do sebe nasávají z tělesných tkání vodu, která je pak vylučována močí. Tyto speciální potraviny se u nás nepěstují, ale dováží se kupř. BioSlzovka - Bílá perla východu (kód 910).

Tyto dvě metody léčby jsou univerzální pro oba typy obezit (vlhko/chlad a vlhko/horko), protože všeobecně vylučují vlhko. V případě vlhka a horka pak následuje další metoda k ochlazení horka, aby se usnadnil průchod vody.

3. OCHLAZENÍ TĚLA PODPOŘÍ VYLOUČENÍ VLHKA (TYP VLHKO/HORKO – SHI/RE)
Potraviny, jež ochlazují tělo, jsou fazole mungo a cuketa. Tyto potraviny nejen zřetelně ochlazují organizmus, ale fazole mungo mají navíc detoxifikační, lidově řečeno krev čistící účinek na naše tělo, takže jsou nápomocny i při léčbě kožních zánětů, ekzémů či vnitřních zánětů u této konstituce vlhka/horka. Strategie je ochladit tělo a umožnit tak vodě odtéci.

4. OHŘÁTÍ TĚLA PODPOŘÍ VYLUČOVÁNÍ VLHKA (TYP VLHKO/CHLAD – SHI/HAN)
Potraviny, jež zahřívají tělo a mají pronikavou, sladkou chuť, jsou čerstvý zázvor a mletá skořice (ne však skořicový cukr!). Tyto potraviny mají horkou či teplou energii a ostrou sladkou chuť. Horká nebo teplá energie zahřívá tělo, jež poté odpařuje vlhko, ostrá chuť vyvolává pocení, jež odvádí vlhko a sladká chuť podporuje vylučování moči. To vše splňuje větvička skořice. Rovněž čerstvý zázvor zahřívá tělo a odvádí vlhko pocením. Cílem je zahřát tělo tak, že voda začne z těla odtékat buď ve formě moče či ve formě potu.

Domek šitý na míru
Pro snazší představu, jak všechno podle čínské medicíny v těle probíhá, se vžijeme do role stavitele rodinného domku – tak trochu stavebníkem proti své vůli... Vybrali jsme si stavební parcelu, ale nevíme, že leží na jílovitém podloží, které působí pro vodu jako vana (terén vlhka). To u písčitého nebo třeba štěrkového podloží ( terén sucha a horka), je situace jiná a pro stavbu mnohem ideálnější ( a také pro naši postavu).Tato situace je již dána, a to nejen územním plánem a stavebním povolením, ale i genetikou ( je to naše vrozená konstituce). Spodní voda zde představuje terén vlhka, povrchová voda pak potraviny přinášející vlhko do organizmu. Provedeme-li však správně izolaci ( terén sucha a horka) nemají vlhké potraviny šanci se v těle usadit. Doslova shoří na tomto terénu, což je vždy nespornou výhodou typu horka a sucha. Stejně tak ani spodní voda se pak nedostává do sklepa, neboť dokonale provedená izolace tomu brání. Poněvadž jako stavebníci nemáme peněz nazbyt, nemůžeme a ani nechceme od smlouvy odstoupit, natož si pak hledat jiné příhodnější místo. Nezbývá tedy než se smířit s vlhkým jílovitým podložím ( vrozenou vlhkou konstitucí) a provést adekvátní opatření. Sice se nám počáteční investice řádně prodraží ( úprava a výběr stravy, bylinné směsi, čas udělat něco pro sebe), ale ty se nám v budoucnu mnohonásobně vrátí, což nám budou okolní sousedé tiše i hlučně dávat patřičně najevo, až jim poteče do baráku... ( kvalitní zdraví na rozdíl od ostatních).

Ze všeho nejdříve je třeba tedy udělat řádný geologický průzkum (určení konstituce dle JIN/JANG) a dle toho i stanovit další odborný postup ( stanovení odpovídajících potravin a bylinných směsí).
Za prvé musíme kvalitně provést veškeré práce, a to se vší důsledností ( dbát na přesné dodržování instrukcí a kombinací potravy), jinak naše snažení vyjde naprázdno. Kdo někdy dělal izolaci pod domkem, mi dá jistě za pravdu, že sebemenší nedbalost či nepřesnost – třeba drobný kamínek ( malé porušení životosprávy), stačí po čase narušit izolaci a udělat v ní otvor velikosti špendlíkové hlavičky, kudy pak voda ( vlhko) utěšeně vzlíná (a usazuje se v těle). Za druhé je třeba správně vypočítat sklon přirozeného odtoku vody do odpadové šachty ( výběr močopudných potravin k odvedení vlhka), vytvořit štěrkové podloží, jež bude do sebe vsakovat vodu, která bude pak odváděna přirozenou drenáží do šachty. Stejně tak je vždy nutno pamatovat na ventilaci ve sklepě ( vysušování vlhka z tělesných tkání), která zabraňuje vzniku plísní. Za třetí v letním období může dojít k hromadění vlhka a horka v uzavřené, nevětrané místnosti ( typ vlhko/horko), kde dojde k pomnožení nejrůznějších plísní a hub ( bakterie, plísně). Tento stav lze odstranit zavedením vzdušného průduchu, ať již ventilace či průvanu, čímž dojde k vyrovnání teploty a k vysrážení vlhka na vodu a následnému odvedení vody ven ( ochlazení těla podpoří vylučování vlhka). Za čtvrté musíme počítat s možností, že v zimním období nám naopak sklep zamrzne díky nedostatečné tepelné izolaci ( typ vlhko/chlad) a pak nám nezbývá, než temperovat zevní stěny pomocí tepelné izolace a zatopit v kamnech (skořice, zázvor), čímž opět dojde k vysrážení ledu na vodu a následnému odvedení vody ven ( ohřátí těla podpoří vylučování vlhka).

SHRNUTO A PODTRŽENO:
Typ vlhko horko SHI/RE je podsklepený domek postavený na vlhkém podloží, který má špatně provedenou izolaci a ventilaci a v letním období se u něj v uzavřené nevětrané místnosti objeví plísně a houby. Je zapotřebí řádně vyvětrat, vytrhat podlahy napadené plísněmi (odstranit podhoubí), otlouci a opravit omítku, znovu vymalovat, zavést přirozenou ventilaci a především opravit izolaci proti spodní a povrchové vodě tak, aby ji v budoucnu přešla všechna chuť se v domku „zabydlovat“.
Typ vlhko a chlad SHI/HAN je obdobná situace se všemi závadami jako u předchozího typu vlhka a horka, pouze s tím rozdílem, že v zimě díky tenkému zdivu nevětraná místnost promrzne.
Je zapotřebí stejné asanace jako u vlhka a horka a navíc zateplit budovu a častěji a více topit v kamnech.

HARMOLINIE, KDYŽ HLAD LÍNÝ JE
Léčba obezity z hlediska čínské medicíny se naprosto liší od západní medicíny. Čínská medicína vždycky nejprve určí konstituční typ obezity (vlhko/horko či vlhko/chlad) a podle toho nastaví léčbu. Léčbou se rozumí komplexní přístup, který používá všechny metody (v našem případě tři metody) současně, a to přirozenými způsoby a prostředky, tj. pomocí stravy a bylinných směsí.
Západní medicína se zaměřuje v léčbě (myšleno tím chemickými léky) pouze na jeden okruh, a to nemůže nikdy vést k trvalému úspěchu. Ostatně jsou známy spousty „zázračných“ koktejlů, prášků a diet, po jejichž skončení opět dochází k doplnění nežádoucích kil, někdy ještě více než předtím. Rovněž i použité prostředky jsou nepřirozené a různým způsobem zatěžují organizmus, kupř. diuretika (močopudné léky) podle názoru čínské medicíny oslabují jang ledvin. Naproti tomu fazole adzuki naopak ledviny posilují. Obdobně západní metoda „čerpadla“ je náročnější na elektřinu, amortizaci a údržbu, než je tomu u „přirozeného odtoku vody samospádem“, jež používá čínská medicína.
Podobný je i pohled čínské medicíny na antibiotika – ta se používají v západní medicíně na potlačení růstu bakterií a plísní, což je v našem případě přirovnáváno k používání klimatizace a následné penetraci zdiva chemickými prostředky. Tento efekt je však pouze dočasný, je zapotřebí vždy odstranit příčinu, tj. v našem případě podhoubí vlhka a horka, tedy z pohledu čínské medicíny především řádně vyvětrat a umožnit trvalý přístup vzduchu do místnosti (vybudování vzdušného průduchu), aby se tak nadále nevytvářely vhodné podmínky pro bujení plísní a mikrobů. Toto lze zvládnout pomocí čínských bylin a úpravy stravy. Samozřejmě existují v medicíně akutní stavy či závažné infekční nemoci, jež je nutno zaléčit silnými antibiotiky, o tom netřeba polemizovat, ale potom lze opět rekonstituovat náš organizmus přirozenými způsoby a prostředky, kupř. vhodnými bylinnými směsmi a potravinami.

Srovnání mezi čínským a západním přístupem k obezitě ukazuje následující tabulka:
METODA ČÍNSKÉ POJETÍ
(Harmolinie)
ZÁPADNÍ POJETÍ
  Potraviny
a bylinné směsi
Princip metody Chemické léky Princip metody
1. Podpora močení Červené fazole adzuki, kukuřice, jáhly, kroupy
Bylinné směsi: Zastavení toku Žluté řeky (kód 111)
Vytvoření drenážního okopu se štěrkovým podložím kolem domu, kterým přirozeně odtéká voda samospádem Diuretika (močopudné léky)

Dle čínské medicíny zraňují ledviny
Trvalé používání čerpadla (závislého na elektřině), jež odsává vodu
2. Vysušování tekutin z tělesných tkání Hyacintové fazole (dlouhatec), bob obecný koňský
Bylinné směsi: Zastavení toku Žluté řeky (kód 111)
Vytvoření přirozené ventilace (vzdušného průduchu), v místnosti, která je vlhká a díky proudění vzduchu dochází k vysušování vlhka Laxativa (léky způsobující průjem)

Dle čínské medicíny zraňují slezinu a střeva
Použití vysušovače (závislého na elektřině), jež přeměňuje vlhko na vodu, která je následně odváděna
3. Ochlazení těla podpoří vylučování vlhka Fazole mungo, cuketa
Bylinné směsi: Hostina pěti chutí (kód 105)
Důkladné vyvětrání v místnosti a vytvoření průvanu (otevření všech oken a dveří), čímž dojde k ochlazení horka a k odvedení vlhka Antibiotika a antimykotika (protibakteriální a protiplísňové léky)

Dle čínské medicíny zraňují žaludek a slezinu
Použití klimatizace (závislé na elektřině) a tím i odvedení vlhkosti a následné penetrace zdiva chemickými prostředky proti plísním, které po čase opět vybují
4. Ohřátí těla podpoří vylučování vlhka Skořice, čerstvý zázvor
Bylinné směsi: Tanečnice z hruškové zahrady (kód 022)
Zevní zateplení zdiva a zatopení v kamnech ve vlhké chladné místnosti, čímž se vysráží vlhko na vodu, která pak je patřičně odváděna Hormony štítné žlázy, chrom

Dle čínské medicíny zraňují ledviny, žaludek a srdce
Zatopení v chladné místnosti teplometem (závislým na elektřině), což ohřeje místnost pouze lokálně, ostatní zdivo však díky nezateplení dále zůstává chladné

Z tabulky vyplývá, že 1. a 2. metoda je společná pro oba typy vlhka/horka a vlhka/chladu, neboť odstraňuje vlhko z organizmu.
K těmto metodám se pak u typu vlhka/horka přidává 3. metoda na odstranění horka a vlhka.

Bylinné směsi: Zastavení toku Žluté řeky (kód 111)
  + Hostina pěti chutí (kód 105)


U typu vlhka/chladu se ke dvěma prvním metodám přidává 4. metoda na odstranění chladu a vlhka.

Bylinné směsi: Zastavení toku Žluté řeky (kód 111)
  + Tanečnice hruškové zahrady (kód 022)


Pro určení vašeho typu obezity vlhko / horko - SHI / RE (převažuje JANG) nebo vlhko / chlad - SHI / HAN (převažuje JIN) a obecně i celkového tělesného typu si odpovězte na následující otázky a dle převažujícího počtu zaškrtnutých odpovědí se zařadíte do určité konstituce.
V případě vyrovnaného skóre jste i vyrovnaný typ JIN/JANG a nezbývá než gratulovat!

DOTAZNÍK NA JIN/JANG KONSTITUCI
muž
žena
děti do 15 let
Konstituce JIN Konstituce JIN/JANG Konstituce JANG
Obezita či nadváha silnástředníslabáslabástřednísilná Štíhlost až vyhublost
Studené ruce či nohy silnástředníslabáslabástřednísilná Teplé ruce či nohy
Zimomřivost, vyhledávání tepla silnástředníslabáslabástřednísilná Horkokrevnost, vyhledávání zimy
Upřednostňuje horké léto silnástředníslabáslabástřednísilná Upřednostňuje studenou zimu
Introvert, tajnůstkář silnástředníslabáslabástřednísilná Extrovert, otevřenost
Depresivní, smutný silnástředníslabáslabástřednísilná Optimistický, pohodový
Strachy, obavy silnástředníslabáslabástřednísilná Radost, veselost
Pasivita až lenost silnástředníslabáslabástřednísilná Aktivita a plno elánu
Snadná a častá únava silnástředníslabáslabástřednísilná Vytrvalost až neunavitelnost
Pomalá a dlouhá regenerace silnástředníslabáslabástřednísilná Rychlá a krátká regenerace
Trpělivý, tolerantní silnástředníslabáslabástřednísilná Netrpělivý, neúnavný
Spavost (i přes den) silnástředníslabáslabástřednísilná Nespavost či stačí krátký spánek
Tichý hlas či nechuť mluvit silnástředníslabáslabástřednísilná Silný hlas a povídavost
Měkčí či řidčí stolice silnástředníslabáslabástřednísilná Zácpa či tužší stolice
Bledý až nažloutlý obličej silnástředníslabáslabástřednísilná Načervenalý obličej
Chybí pocit žízně, chuť na teplé nápoje silnástředníslabáslabástřednísilná Žízeň a to na studené nápoje
Tupé bolesti hlavy či pocit tíže v hlavě silnástředníslabáslabástřednísilná Ostré bolesti hlavy či motolice
Tupé bolesti v zádech silnástředníslabáslabástřednísilná Ostré bolesti v zádech
Jazyk většinou nateklý a bledší silnástředníslabáslabástřednísilná Jazyk červený se žlutým povlakem
Nízká sexuální aktivita, impotence silnástředníslabáslabástřednísilná Vysoká sexuální aktivita, zvýšené libido
Bílé výtoky, spíše řidší silnástředníslabáslabástřednísilná Žluté výtoky, spíše hustší
Opožděná menses, sterilita silnástředníslabáslabástřednísilná Předčasná a bolestivá menses
Preference jídla před sexem silnástředníslabáslabástřednísilná Preference sexu před jídlemPo určení vaší JIN/JANG konstituce si přiřaďte následující potraviny vhodné pro typ vlhka/horka a vlhka/chladu. Následující potraviny mohou konzumovat podle libosti obě skupiny: lilek, dýně, fazole mungo, fazole adzuki (malé červené fazole), hroznové víno, jáhly, kroupy, meruňky, mladé hříbky, okurky, olivy, pšenice, špalda, pšeničné otruby, planá jablka, mladé listy ředkvičky, sezamový olej, švestky, špenát, kachní vejce.JAK SI UDRŽET LINII V HARMONII?
Harmolinie není pouze o zhubnutí (jak by se někomu mohlo zpočátku mylně zdát) a dočasném upravení váhy do plavek. Je to běh na dlouhou trať, a to od nejútlejšího mládí až po spokojené a zdravé stáří. Je to hlavně o tom, jak nalézt pro naše tělo ideální a optimální stravovací vyváženost, jež umožňuje rozehrát na pěti strunách (symbolicky odpovídajícím pěti čínským prvkům) dokonalou harmonii chutí a energií. A ta symfonie pak stojí za to! Je třeba někdy i probořit zakořeněné mýty a staré zvyky, jež si neseme z mládí po celý život s sebou, kupř. v některých rodinách se ráno snídá nedostatečně nebo vůbec a hlavní jídelní orgie nastávají pak ve večerních hodinách po příchodu všech členů rodiny domů. Úprava stravovacích zvyklostí, výběru potravin a zhubnutí je pak jakousi maturitou silné vůle, avšak udržení si optimální váhy a kvalitního zdraví – to je vskutku vysoká škola zdravého způsobu života, úspěšně zakončená státnicemi.
Chce to opravdu jen trochu dobré vůle, pevné předsevzetí s vytrvalostí, houževnatostí a trpělivostí. Když člověk opravdu chce něco dokázat, musí pro to také něco udělat a úspěch se nakonec dostaví. Nikdy se obézní člověk necítí tak dobře, než když zhubne a má zase chuť do života. Ostatně vyzkoušejte to na vlastní kůži a na vlastním těle, je to jen na vás a ve vašich rukou, ústech a hlavě!
Nezapomeňte však, že pouhé pojídání fazolí a bobů spolu s užíváním čínských bylinných směsí samo o sobě nestačí; vždy je zapotřebí celkové změny životosprávy – více pohybu (ideální je kupř. každodenní plavání), méně stresu a ještě méně jídla.
Dlouholeté zkušenosti starých Číňanů v této oblasti jen potvrzují, že jednoduché principy se osvědčily a jsou funkční i dnes. Žádné tabulky ani návody vám nikdy přesně neřeknou, co je pro vás opravdu dobré. Na to si musí každý přijít sám a toho je schopno jenom vaše tělo, které je zároveň i největší a nejúžasnější metabolická laboratoř světa, plná nekonečných pochodů.
Naučte se proto naslouchat svému tělu, sami sobě, svému vnitřnímu „já“ a poznáte tak, co vám prospívá a co opravdu potřebujete. A čínská medicína vám při tom může pomoct.
Dodatek: Občas si můžete při používání bylinné směsi Hostina pěti chutí (kód 105), jež drenážuje horko a vlhko z organizmu, připadat jako sirovodíková koule, nicméně pocit vyčištění Augiášova chléva a doslova i „vyvětrání“ zatuchlé místnosti je pak dokonalý...

© 2019 Harmolinie